Jak czyścić żaluzje

Czyszczenie żaluzji aluminiowych i drewnianych
Do czyszczenia żaluzji nie warto kupować specjalnych szczotek ponieważ czyszcząc za  ich pomocą jest to czasochłonne i cały brud osadza się na drabinkach. Dobrym sposobem jest czyszczenie za pomocą ściereczki do kurzu lub miękkiej szczotki z włosiem do odkurzacza. Zaczynając czyszczenie zamykamy listki żaluzji na zewnątrz i przytrzymując za dolną rynnę przecieramy delikatnie szmatką ruchami z dołu do góry. Następnie zamykamy listki w stronę pomieszczenia i przecieramy szmatką ruchami z góry na dół. Czyszcząc w ten sposób nie uszkodzimy żaluzji. Sznureczki do ściągania czyścimy pocierając miękką gąbką ze spienionym płynem do naczyń.
Mocno zabrudzonym żaluzjom aluminiowym możemy urządzić kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem  łagodnego płynu do naczyń, ale oczywiście wcześniej musimy je zdemontować. Wystarczy przetrzeć je gąbką z pianą, a po umyciu dokładnie osuszyć, szczególnie stalowe rynny górną i dolną, ponieważ będą korodować. Przed kąpielą należy pamiętać by najpierw oczyścić  żaluzje z  kurzu , unikniemy w ten sposób plam na lamelkach po wyschnięciu.

UWAGA:
Należy  unikać częstych kąpieli żaluzji aluminiowych gdyż aluminium matowieje pod wpływem wilgoci.
Żaluzji drewnianych nie wolno czyścić na mokro,  ponieważ wycięte otworki na sznurki nie są niczym zabezpieczone i wilgoć wchodząc w głąb lameli powoduje łuszczenie lakieru.
Żaluzje drewniane  najlepiej czyścić na sucho, używając miękkiej szmatki.
Żaluzje bambusowe mają lamele wykonane ze sklejonych i sprasowanych pędów bambusa. Po odkurzeniu możemy je delikatnie czyścić wilgotną szmatką i dokładnie wysuszyć.