Porady

Czyszczenie żaluzji aluminiowych i drewnianych
Do czyszczenia żaluzji nie warto kupować specjalnych szczotek ponieważ czyszcząc za  ich pomocą jest to czasochłonne i cały brud osadza się na drabinkach. Dobrym sposobem jest czyszczenie za pomocą ściereczki do kurzu lub miękkiej szczotki z włosiem do odkurzacza. Zaczynając czyszczenie zamykamy listki żaluzji na zewnątrz i przytrzymując za dolną rynnę przecieramy delikatnie szmatką ruchami z dołu do góry. Następnie zamykamy listki w stronę pomieszczenia i przecieramy szmatką ruchami z góry na dół. Czyszcząc w ten sposób nie uszkodzimy żaluzji. Sznureczki do ściągania czyścimy pocierając miękką gąbką ze spienionym płynem do naczyń.
Mocno zabrudzonym żaluzjom aluminiowym możemy urządzić kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem  łagodnego płynu do naczyń, ale oczywiście wcześniej musimy je zdemontować. Wystarczy przetrzeć je gąbką z pianą, a po umyciu dokładnie osuszyć, szczególnie stalowe rynny górną i dolną, ponieważ będą korodować. Przed kąpielą należy pamiętać by najpierw oczyścić  żaluzje z  kurzu , unikniemy w ten sposób plam na lamelkach po wyschnięciu.

UWAGA:
Należy  unikać częstych kąpieli żaluzji aluminiowych gdyż aluminium matowieje pod wpływem wilgoci.
Żaluzji drewnianych nie wolno czyścić na mokro,  ponieważ wycięte otworki na sznurki nie są niczym zabezpieczone i wilgoć wchodząc w głąb lameli powoduje łuszczenie lakieru.
Żaluzje drewniane  najlepiej czyścić na sucho, używając miękkiej szmatki.
Żaluzje bambusowe mają lamele wykonane ze sklejonych i sprasowanych pędów bambusa. Po odkurzeniu możemy je delikatnie czyścić wilgotną szmatką i dokładnie wysuszyć.

Czyszczenie rolet materiałowych
Tkaniny, z których wykonane są rolety okienne to głównie poliestry , mają zazwyczaj specjalną powłokę, dzięki której materiał jest mniej brudzący, nie płowieje, nie chłonie wilgoci i nie deformuje się. Rolety można  odkurzać delikatnie odkurzaczem za pomocą miękkiej końcówki szczotkowej. Mocne zabrudzenie możemy spróbować usunąć wilgotną szmatką bez żadnych detergentów lub gumką do ścierania. Należy to jednak robić bardzo ostrożnie, żeby nie zniszczyć powłoki tkaniny i nie zostały plamy i odbarwienia. Wilgotną roletę należy pozostawić rozwiniętą do całkowitego wyschnięcia

Czyszczenie plis (żaluzji plisowanych)

Większość tkanin do żaluzji plisowanych (plis) można delikatnie prać oczywiście jeśli zezwala na to producent. Wlewamy wodę np. do wanny, tyle by można było zanurzyć całą plisę. Woda musi mieć temperaturę 30 stopni i wlewamy do nie płynu do prania. Raczej odradzam używanie proszków, płyny są delikatniejsze. Następnie zanurzamy plisę w roztworze i wykonujemy plisą kilka ruchów otwarcia/zamknięciaPo tej czynności trzymając w ręku otwartą plisę spłukujemy tkaninę delikatnie prysznicem. Jak spłuczemy tkaninę w plisie zamykamy(zwijamy) i dobrze ściskamy, aby ociekła woda. W takiej pozycji montujemy plisę na oknie pozostawiając na 12 h bez otwieranie do pełnego wyschnięcia. Profile czyścimy wilgotną szmatką. Uwaga! : Nie dopuszczać do mocnego zabrudzenia tkaniny. Do mycia okien najlepiej zdemontować plisę.

Gdy kupujemy okna

Kupując okna podczas budowy domu lub remoncie mieszkania, zwracajmy uwagę nie tylko na profile i przenikalność, ale również na listwy przyszybowe ponieważ coraz częściej montowane są przez producentów okien listwy półokrągłe lub z bardzo dużymi skosami wmawiając nam, że takie listwy są łatwiejsze do utrzymania czystości. Starajmy się nie dać namówić na takie listwy, gdyż w późniejszym czasie jak będziemy chcieli zamontować jakąś osłonę np. roletę, plisę, żaluzję itp. napotkamy problem z montażem. Prośmy więc producentów okien by zamontowali listwy proste lub z małym skosem wtedy zamontujemy każdą osłonę jaka nam się podoba i która będzie nam prawidłowo funkcjonować.